Gümüşsuyu Halı

Türkiye"nin ve dünyanın en büyük halı üreticilerinden Gümüşsuyu Halı, kurumsal web sitesini yenilemek ve e-ticaret kanalı oluşturarak web sitesini yenilemek istiyordu. Biz de bu ihtiyaca cevap verecek kurumsal ve e-ticaret deneyimi sunan iki farklı platform geliştirdik.

İlk olarak iki farklı hedef kitleye uygun bir strateji geliştirme adımıyla işe koyulduk. Ana amacımız kurumsal site ile bayilere, e-ticaret sitesi ile de son kullanıcıya hitap etmekti. Bu doğrultuda iki sitede de kullanıcının aradığına hızlı ulaştırılma hedefiyle bilgi mimarilerini hazırladık. Bilgi mimarisinin ardından UX ve UI tasarım sürecine hızlıca geçiş yaptık. Bu süreçte, öncelikli olarak kullanıcıyı kurumsal siteden satın almaya yönlendirmek için tasarım çözümlerimizi geliştirdik. Kurumsal sitede yer alan ürün detay sayfalarına "Satın Al" butonları yerleştirdik ve bu butonların e-ticaret sitesindeki aynı ürünün karşılığına yönlendirmelerini, ardından kullanıcının o anda satın alma aksiyonuna geçebilmesini sağladık. Bu sayede ürünlerin ve markanın detaylı bir şekilde incelenebildiği kurumsal site ile son kullanıcının alışveriş yapmasına hizmet eden e-ticaret sitesi arasında bir köprü kurarak satın alma sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağladık. Aynı zamanda e-ticaret sitesinin de kullanıcıyı alışverişe teşvik eden bir yapıda hazırlanmasına özen gösterdik. Oluşturduğumuz çapraz satış alanları, sağlıklı kategori yapısı, kullanıcının beğendiği ürünleri ekleyebileceği "Favorilerim alanı" ve belirgin ürün fiyat avantajları, ürünlerin renk ve ebat varyant alanları sayesinde kullanıcının keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilmesini hedefledik. Ürünlerin sunulduğu ekranlardan ödemenin tamamlandığı ekranlara, sepet adımlarından kargo adımlarına kadar olan tüm akışları bir bütün halinde tasarlayarak stratejimizle aynı doğrultuda oluşturduğumuz UX ve UI tasarımlarımızı ortaya çıkardık. Eklemiş olduğumuz ekstra formlar, "Mağaza Bul" gibi yeni özelliklerle de bu deneyimi en üst seviyeye taşımayı amaçladık. Tasarımın ardından yazılım süreciyle devam ettik. İki sitenin de sorunsuz ve hızlı çalışması için kodlama işlemlerimizi sürdürürken, günümüzün artık vazgeçilmezlerinden olan responsive yapı için de tamamen mobil uyumlu bir arayüz geliştirmesi yaptık. Ürünlere ait tüm dataları markanın kendi Product Content Manager sistemi olan PCM"den çektiğimiz, her iki sitenin de aynı kanaldan beslendiği ve sitelerin birbirleri ile konuştuğu bir altyapı kurmuş olduk. Son olarak yapmış olduğumuz tüm testlerden de başarıyla geçen iki web siteyi yayına aldık.

Kullanıcıya çok farklı bir deneyim yaşatan ve eşi benzeri az bulunan Gümüşsuyu kurumsal web sitesini ve Gümüşsuyu e-ticaret web sitesini www.gumussuyu.com.tr adresinden ziyaret edebilir, bu deneyime ortak olabilirsiniz.